להבין את קובה

חשוב להבין שקובה יכולה להיות יעד קשה להבנה, אי של חידות שעלול לבלבל. מקורם של חידות אלה בהיסטוריה העשירה ולעיתים העצובה של האי, היסטוריה שכללה השמדת עם, עבדות, פלישה, לחימה ומרי עממי. עקב המיקום הייחודי של קובה בין ארצות הברית ואמריקה הלטינית, על קובה להאבק ולהתאים עצמה למיקומה.

לאחרונה פתחה קובה את שעריה לעולם. האנשים בקובה מברכים ומאמצים את השינוי ומעולם לא היתה תקופה טובה יותר לבקר בקובה. עכשיו זה הזמן לחוות את האי המרתק, לפני שאופיו הייחודי יתפוגג עקב השפעות העולם הגלובלי.

info2

להשאר מעודכנים לגבי קובה

אנו ממליצים להשאר מעודכנים לגבי שינויים וחדשות בתיירות הקובנית בלינקים שלהלן:

http://www.who.int/countries/cub/en/
http://www.fco.gov.uk/en/travel-and-living-abroad/travel-advice-by-country/north-central-america/cuba
http://safety.worldnomads.com/cuba

ביטוח טיולים לקובה

ממשלת קובה דורשת שלמבקר באי יהיה ביטוח בריאות תקף. ייתכן שרשויות ידרשו לראות הוכחת הביטוח בעת הכניסה לקובה.

unnamed (1)

מדיניות חדר ליחיד

למעוניינים לישון בחדר ליחיד, בטיולי הקבוצות נוכל לספק חדרי סינגל ללא תוספת תשלום.

מטבע בקובה

נכון לעכשיו יש שני סוגי מטבעות בשימוש בקובה:
– Cuban Convertible, או בקיצור CUC. שווה ערך לדולר אמריקאי.
– Cuban Peso, ו בקיצור CUP. 24 CUP שןןי ערך ל-CUC אחד.

הממשלה הקובנית דואגת לעדכן את שערי ההמרה, וניתן להמיר אותם בכל עת.
ניתן להמיר בקובה בקלות יורו, ליש"ט ודולר קנדי. ניתן גם להחליף דולר אמריקאי אך הממשלה תגבה 10% נוספים להמרה ולכן לא זה מומלץ (אותו הדבר תקף גם להמחאות נוסעים).
ברחבי קובה ישנם דלפקי המרה רשמיים הנקראים CADECA ופזורים בערים, במלונות הגדולים ובשדות התעופה. בדוכני ההמרה ניתן יהיה להמיר כסף זר תמורת CUC. בנוסף למזומן, ניתן להשתמש גם ברטיס אשראי (מסטרכארד או ויזה) והמחאות נוסעים. (יש צורך להציג דרכון.)שער ההמרה כולל בתוכות 3% עמלה לבנק.
יש להביא שטרות במצב טוב. שטרות דהויים, קרועים או בעלי נזק אחר יהיו קשים להחלפה. מומלץ להביא שטרות קטני ערך (פחות ממאה דולר).
כספומטים: ישנם מכשירי כספומט רק בערים הוואנה, קמגואיי, טרינידד וסנטיאגו דה קובה ולכן על המעוניינים להשתמש בכספומטים יש לתכנן בקפידה את משיכת המזומנים ונשיאתם בטיול. הכספומטים מקבלים רק כרטיסי ויזה. הבנק גובה 3% עמלה על משיכת מזומן. לעיתים קורה שלא ניתן למשוך כסף באמצעות כרטיסי ויזה מסוגים מסויימים. על כן מומלץ שלמבקרים בקובה יהיה עוד אמצעי להשגת כסף מקומי.
CUP: CUP, הפזו הקובני, הוא מוגבל בשימושו לתיירים. המקומיים משתמשים בו לרוב למוצרי מזון בחנויות מכולת קטנות ומספר סוגי מוצרים נוספים. זה רעיון טוב לקנות קצת CUP בדוכני ההמרה בשביל גלידה או פיצה למשל. המדריך המקומי יוכל לעזור לכם עם ההחלטה.

אקלים ומזג אוויר

מזג האיור בקובה הוא נוח ומתאים לסוגים שונים של מטיילים ותיירים. האקלים בקובה הוא סוב-טרופי עם 2 עונות. בעונה היבשה, מנובמבר עד אפריל, האויר יבש וקריר לעומת שאר השנה והטמפרטורה הממוצעת היא 18-29 מעלות. בקיץ ממוצע הטמפרטורות הוא 32 מעלות עם לחות גבוהה. ממוצע טמפרטורת מי הים לאורך החופים הוא 25 מעלות.

סופות הוריקן עלולות להתרחש בין יוני לנובמבר, בעיקר בספטמבר ואוקטובר.

שפה

השפה הרשמית בקובה היא ספרדית והכרת קצת מהשפה המקומית יכול להוסיף לחוויית הטיול, בייחוד מספר ביטויים בסיסיים שבאמצעותם ניתן לברך ולהודות למקומיים. עם זאת אין הדבר הכרחי היות וכל שירותי התיירות מסודרים מראש והמדריך יוכל לשמש כמתורגמן.

חשמל

מומלץ לארגן מראש ולהביא איתם לקובה מתאם חשמל. שקעי החשמל בקובה עובדים על 220 וולט.

שדות תעופה ומיסים

מומלץ להכין סכום שיהיה מוכן להמרה ראשונית כבר בשדה התעופה עם ההגעה לקובה. (המטבעות המומלצים הם יורו, ליש"ט ודולר קנדי.)

חוזה מרטי אינטרנסיאונל, שדה התעופה הבינלאומי הגדול בהוואנה, הוא שדה תעופה מודרני עם כל השירותים והמתקנים החינויים לשדה תעופה. לאחר הנחיתה, תתבקשו להציג את הדרכון, הביטוח הרפואי והויזת כניסה לתיירים בפני נציג רשמי.

בשדה התעופה יש מכשיר כספומט ודוכן להמרת כספים, אבל לעיתים ישנם תורים ארוכים ולכן מומלץ שלא להתמהמה באיתורם.

ביציאה משדה התעופה תוכלו לעלות בקלות על מונית אל עבר מרכז העיר או כל יעד אחר.

בעת היציאה מקובה יש לשלם 25 CUC מס נמל.

טיפים ומתנות

בקובה נהוג לתת טיפים לנותני שירות. ניתן לתת טיפ הן ב-CUC והן ב-CUP. עם זאת, בבתי המלון מתן טיפ יהיה ב-CUC.
להלן מספר הצעות לגבי למי וכמה נהוג להשאיר טיפ:
לסבלים במלון, CUC אחד, או יותר אם ישנם הרבה תיקים.
למלצרים, 15% מערך הארוחה או CUC אחד, הגבוה מבניהם.
לנהגי מונית, 15-20% מהמחיר, במטבע CUC
לנהג אוטובוס (בקבוצה), CUC אחד לאדם ליום
מדריך \ מתורגמן (בקבוצה), החל מ-CUC וחצי ועד 5 CUC לאדם ליום

הערה: אל תתנו מטבעות של כסף זר בתור טיפ, היות ולא ניתן להמיר אותם בקובה.
כאשר מתארחים בבית קובני ניתן להשאיר בתור טיפ מוצרי היגיינה (למשל משחות שיניים, מוצרי גילוח, איפור, שמפו וכדומה) או כלי כתיבה לבית ספר (עפרונות, מחברות וכדומה).
אם אינכם בטוחים מה, כמה ולמי לתת טיפ, תוכלו להעזר במדריך.

תקשורת בקובה

טלפון – שיחות בין לאומיות מקובה הן די יקרות. ניתן לקנות כרטיסי טלכארד בחנויות ETECSA (העזרו במדריך לגבי מיקומם). קידומת הטלפון הבינ"ל של קובה היא 911.
לא כל הטלפונים הניידים עובדים בקובה. לפני ההגעה לקובה ודאו ש:
– מכשיר הטלפון הסלולרי שלכם עובד בתדרים 900 מגה הרץ
– ודאו שלרשת הטלפון שאתם מנויים אליה יש הסכם פעיל עם Cubace
– הטלפון שלכם פתוח לשימוש בחו"ל

אינטרנט – מעטים הם הקובנים שנהנים משימוש ברשת האינטרנט, והם משתמשים באינטרנט הנתמך בקווי הטלפון, טכנולוגיה שבשאר העולם נעלמה כבר לפני למעלה מעשור. ישנם מלונות ומקומות עבודה ממשלתיים שבהם יש אינרנט Wi-fi או עם שקעי DSL, אבל בשאר המקומות מדובר באינטרנט מאוד איטי. חברת התקשורת הגדולה ביותר בקובה נקראת ETECSA ויש להם סניפים ברחבי הארץ. תיירים לרוב מורשים להשתמש בשירות האינטרנט אצלם אבל יש להציג דרכון לשם כך. המחיר נא בין חמש לחמש עשרה CUC לשעה. במלונות תצפו לשלם יותר.

שימו לב, השימוש באינטנט בקובה דורש המון סבלנות… האינטרנט איטי, תמונות לעיתים אינן נפתחות וסרטונים כמעט ותמיד אינם פועלים.

האם קובה בשבילי?

טיול בקובה לא מתאים לכל אחד, אבל אלה שיטיילו בה יתאהבו באי ובאנשיו. קובה היא יעד לאנשים עם חוש של הרפתקנות, שרוצים להעשיר את עצמם בתרבות ובדרכי חיים ייחודיות. קובה, מקום יוצא דופן, ממשיכה לשמור על סצנת חיי היום יום המסורתית. מחוץ לבתי המלון והרזורטים, קובה היא יעד למטיילים, לא לתיירים.
המטיילים צריכים להיות מודעים לדרישות של מקום עם דרך חיים שונה כל כך ממה שרגילים מהבית. חוש הומור בריא, הרבה סבלנות (זכרו שאתם בקצב האיטי של הקריביים), רצון ללמוד ומוכנות להינות מההרפתקאה הם המפתח להחליט אם קובה תתאים לכם. כפי שבטח כבר הבנתם מקריאת מדריך זה, לחלק מהדברים צריך להתרגל בקובה, בעוד אחרים מנהלים כמו בשאר העולם.

הונאות ונוכלים

הנוכלים בקובה מכונים חינטרוס. אלו הם "קרימינלים מקצועיים" שמתפרנסים מהונאת תיירים ברחובות. הם בעיקר בערים הגדולות של קובה שם הם מוצאים את רוב הקורבנות (הוואנה וסנטיאגו דה קובה). השיות הנפוצות הן להציע לקנות כמעט כל דבר, החל מסיגרים וכלה בסמים ושירותי מין. דרך נוספת היא למכור כרטיסים משומשים לאטרקציות תיירותיות, שבסופו של דבר אינם תקפים. הם גם יציעו לקחת אתכם לפסטיבל ריקודים שאינו קיים או לבקש שתקנו חלב לילדיהם הקטנים.
כאשר הקרבן מבין שרומה, הנוכל כבר מזמן נעלם עם הכסף. פעילויות שכאלה אינן חוקיות. מומלץ שבמקרה ומישהו החשוד כנוכל פונה אליכם, תסרבו בנימוס אך בתקיפות ותמשיכו ללכת.
קובה היא מקום נפלא לביקור, אך כמו במוקדי תיירות רבים אחרים תמיד יש נוכלים שינסו להוציא במרמה כסף מאנשים תמימים. אם תפעילו את חושיכם בחכמה תוכלו להינות מקובה מבלי ליפול קרבן למעשי מרמה.

דברים נוספים להזהר מהם

סיגרים מזוייפים – פעמים רבות יציעו לכם לקנות סיגרים ברחוב, סביר להניח שמדובר בזיוף… תזכרו שאם המחיר הוא טוב מדי בשיביל להיות אמיתי, זה כנראה המצב.
חשבונות במסעדה: תמיד תבדקו את החשבון שאין בו הפתעות לא נעימות
קבלת עודף: תמיד תבדקו בעת תשלום שאתם מקבלים את העודף המגיע לכם במלואו ושאתם מכירים את היחס שבין שני סוגי המטבעות.
כסף מזויף: תל תחליפו מטבע ברחוב. יש סיכוי גבוה שתקבלו כסף מזויף או שטרות ישנים שאינם בתוקף.
קניית בקבוקי מים או רום: תמיד תקנו בחנויות מקומיות ולא ברחובץ

אוכל ושתייה בקובה

המוניטין של קובה בתחום המזון אינו גבוה אך עם זאת דברים משתפרים… האוכל המסורתי בקובה עמוס תבלינים, אך לא חריף במיוחד. היות ורוב הקובנים נשענים על תלושים בכדי לקנות מזון, מבחר מרכיבי המזון הוא מצומצם ועל כן גם אפשרויות המזון.

עגבניות, דלעת קובנית, תפו"א מתוקים, מנגו, קני סוכר, אורז, שעועית, קפה, קוקוס לצד עוף, בשר חזיר או דג הם המרכיבים העיקריים במטבח הקובני. למרות החוות הפורות, יש מחסור במצרכים בגלל חוסר יעילות של חוות גדולות במדינה, המיסים הגבוהים שחוואים משלמים, אמצעי הובלה בעייתיים והעובדה שהממשלה מווסתת את מיטב המזון לייצוא או למלונות לתיירים.

ישנן מסעדות משפחתיות נחמדות שהולכות שמשתפרות בהצעות הקולינריות שלהן. בעת טיול בקובה, אל תצפו לארוחות גורמה של חמישה כוכבים, אבל כן תוכלו לצפות לארוחות טריות שהוכנו בתנאים היגיינים ובהמון אהבה!

תחבורה בקובה

אופניים – קובה היא מקום מצויין לטיולי אופניים. ישנן מסלולי אופניים רבים והנהגים מורגלים לחלוק את הכבישים עם רוכבי אופניים. עם זאת, במקרה של תקלה באופניים קשה למצוא חלקי חילוף ומומלץ לארגן כאלה מראש. בכל עיירה הכי קטנה יש מתקן פנצ'רים מקומי שניתן להעזר בו או למלא אויר במקרה הצורך. קסדות לאופניים אינן נפוצות בקובה וכדאי להביא מראש. בכל הכבישים בקובה המטר הכי ימני של הכביש שמור לרוכבי אופניים, אפילו בכבישים המהירים. הכבישים אינם מוארים ולרכיבות לאחר רדת החשכה יש לארגם מראש פנס.

אוטובוס – האוטובוסים בקובה אמינים ועומדים בסטנדרטים מערביים. Viazul היא חברת האוטובוסים היחידה עם קוים ארוכי מרחק בין הערים המרכזיות. היא מציעה אטובוסים ממוזגים שלרוב יוצאים ומגיעים בזמן שנקבע. לרוב יש הפסקות בנסיעה לארוחות ערב וצהריים, שיכולות לספק הזדמנות להכרת מטיילים אחרים.

רכב – השכרת רכב בקובה אינה כרוכה בדאגות מיוחדות ואינה יקרה. המחירים נעים בין חמישים לשבעים CUC ליום לא כולל ההוצאות הנלוות כגון דלק וביטוח. פעמים רבות לנסיעות קצרות זה יוצא יותר משתלם ממונית. בעת השכרת הרכב יש להתיג דרכון ורשיון נהיגה ולהפקיד פקדון של מאתיים CUC. לפני שתחליטו לשכור רכב שימו לב שהנהיגה בקובה לעיתים לא פשוטה. שלטי רחוב ברים, דרכים רעועות, חציית פסי רכבת, רוכבי אופניים רבים, משאיות ועדרי בקר יכולים להפריע לנהיגה. עם זאת, השארו ממוקדים והשתמשו בצופר ותוכלו להסתדר בקלות.

הכנה לקובה

מומלץ להעזר בספרים הבאים:

  • Lonely Planet Cuba
  • Cuba – Moon Travel guide
  • Rough Guide Cuba
  • Latin American Spanish: Lonely Planet Phrasebook